Restaurování

V loňském roce se nám, díky dotačnímu programu Ministerstva kultury, podařilo získat prostředky na zrestaurování dámské textilní kabelky z poloviny 18. století a hedvábných dvoudílných šatů z roku 1793. Oboje zrestaurovala Zuzana Červenková.

Hedvábné dvoudílné šaty jsou velmi vzácným sbírkovým předmětem. Jedná se o šaty kněžny Kinské z roku 1793, v 19. století byly šaty ale přešity a upraveny podle tehdejší módy. Do sbírek je daroval Alois Zlatník v roce 1923. Během restaurování bylo nutné šaty vyčistit a odstranit nepůvodní prvky, poškozená místa zafixovat a podložit hedvábím obarveným do vhodného odstínu. Už brzy si budete moci zrestaurované šaty kněžny Kinské prohlédnout v naší historické expozici, kde budou na omezený čas představeny veřejnosti.

Dámská textilní kabelka je dalším velmi vzácným předmětem našich sbírek. Pochází z poloviny 18. století a je vyrobena z hedvábného rypsu, ozdobená výšivkou, penízky, dracounovou nití a tištěným medailonem. Během restaurátorských prací bylo potřeba kabelku rozebrat na jednotlivé části, poté vyčistit a zpevnit poškozenou látku. Důkladnou opravou prošly také krajky a výšivky.